Найрідкісніших тварин, великих панд, виявляється, на нашій планеті залишилося всього 700 особин. І їм загрожує повне зникнення. Як врятувати цих симпатичних неповоротких телепнів з білою головою і чорними вухами? Колись ці милі і зворушливі ведмеді в «окулярах» мешкали майже на всій території Китаю і В'єтнаму. Але масова вирубка лісів поставила їх на межу виживання, і вони стали самими рідкісними тваринами. Більшість панд живе під охороною на південному заході Китаю в національних заповідниках.

Про дивовижну забарвленням цих найрідкісніших тварин є стародавня китайська легенда про те, як вони її отримали. Одна дівчинка, яка дружила з ведмедями, померла, і панди дуже сумували. Вони плакали і терли очі лапами. Так і було перенесено темний колір лап на їх очі. Ведмеді від горя обняли себе і вийшли відмітини чорного кольору на вухах, плечах і задніх лапах.

Панди живуть в густих бамбукових лісах. Протягом всього року ліси, що знаходяться в гірських районах, оповиті в низькі хмари і щільну імлу. У неволі панди живуть до 30 років. Скільки вони живуть в природі, точно невідомо, але менше, ніж в заповідниках. Харчуються листям і пагонами бамбука. Іноді ці самі рідкісні тварини поїдають і інші рослини, фрукти, кору дерев, і навіть рибу, якщо вдається її зловити.

Але основна одноманітна і малопоживним їжа - це бамбук. Щоб насититися, вони змушені з'їдати до 18 кілограмів бамбука в день. А бамбук - неймовірно цікава рослина! Багато його види ростуть дуже швидко. Виріс з насіння бамбук розростається до цілої гаї. Потім він зацвітає і, давши насіння, гине вся гай. Для утворення пагонів з насіння потрібно до 3 років. Квітучий бамбук пророкує позбавлення і без того самим рідкісним тваринам.

Найбільш небезпечні вороги панд - червоні вовки, а також люди, які вирубують ліси, полюють за цінним хутром, несучи цим загрозу повного знищення.

У дикій природі панди живуть поодинці і зустрічаються лише раз на рік в шлюбний період. Зазвичай самка приносить одного сліпого, голого і безпорадного дитинчати. Очі у ведмежати відкриваються через 30 днів. Новонароджений - рожевий, немов порося. Панда-крихітка важить всього 175 грамів. А через три тижні після народження ведмедик набуває «фірмові окуляри» і чорне забарвлення лап і вух. У два місяці дитинча важить в 20 разів більше, ніж при народженні. Дитинчата залишаються з пандою-мамою до трьох років.

Так, що живуть в умовах дикої природи пандам не позаздриш. Людина освоює все більше їх територій, так що в короткий, триває лише три дні шлюбний період панди не встигають знайти собі пару. І залишаються без потомства. Тому кожен новонароджений - велика цінність і радість. Якщо людина припинить вирубку лісів, або відведе більше територій під заповідники, у найрідкісніших тварин буде більше шансів вижити.
 
Панда - національне надбання Китаю, символ миру і дружби. Тому в 1995 році китайський фермер, який застрелив велику панду і намагався продати її шкуру, був засуджений на довічне ув'язнення. Панда належить до числа найбільш рідкісних тварин і занесена до Червоної книги.